czwartek, 7 maja 2015

Royal Parks of London
Royal Parks of London, czyli królewskie parki w Londynie to zespół ośmiu parków na obszarze 5 500 akrów. Należą do nich takie obiekty, jak: Hyde Park i Kensington Gardens, Green Park, Regent's Park i St. James's Park - największe tereny zielone w centrum Londynu. Bushy Park, Greenwich Park i Richmond Park znajdują się na przedmieściach. Brompton Cemetery, nie jest parkiem, jest terenem zielonym zarządzanym przez Parki Królewskie. Poza parkami królewskimi,  w Londynie jest jescze kilka innych terenów zielonych. Na uwagę zasługuje Chelsea Physic Garden – jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Wielkiej Brytanii, założony w 1673 roku w celu badania leczniczych własciwości roślin, a otwarty dla publiczności w 1983 roku. Starszy od niego jest tylko ogród botaniczny Uniwersytetu w Oksfordzie. Ciekawy jest także ogromny 320-hektarowy Hampstead Heath. Miejsce to słynie ze wzgórza Parliament Hill, z którego można zobaczyć całe centrum Londynu. Panorama ta jest jednym z widoków chronionych przez prawo.
Regent's Park
Regent's Park został zaprojektowany w 1812 roku dla księcia Regenta. Miał to był podmiejski ogród, w ktorym znalazłoby się 56 neoklasycznych willi oraz pałac. Z powodu braku środków ostatecznie udało się wybudować tylko osiem. Do dziś przetrwały trzy z nich. Pałac nigdy nie został zbudowany. W parku znajduje się zoo, w którym można zobaczyć 650 gatunków zwierząt z całego świata. Atrakcją jest również jezioro, teatr na świeżym powietrzu, a także ogród różany Królowej Marii z lat trzydziestych, w którym można obejrzeć przepiękne gatunki róż. Aktualnie park jest otwarty codziennie od godziny 5 rano do zmierzchu.
Richmond Park
Richmond Park to miejsce, w którym cała rodzina może spędzić aktywnie czas łowiąc ryby, grając w golfa, jeżdżąc konno lub na rowerze. Ten kawałek Londynu w 1637 roku został ogrodzony murem przez księcia Walii, który zagarniając ziemie nie pytał nawet, czy należą one już do kogoś. Był on terenem łowieckim, w którym po dziś dzień oglądać można dzikie jelenie i daniele, które często podchodzą do ludzi. W parku znajduje się również kopiec Henryka VIII. Na nim wypatrywał on znaku, iż jego żona Anna Boleyn została stracona. Park otwarty jest codziennie od 7:30 do zmierzchu.
Kensington Garden
Kensington Garden początkowo był własnością Wilhelma III oraz jego małżonki, który zakupili go wraz z pałacem Kensingrońskim. Był on również miejscem, w którym mieszkała księżna Diana. Dopiero w 1841 roku stał się parkiem publicznym. W pobliżu jeziora Serpentine znajduje się rzeźba Piotrusia Pana z powieści J.M. Barrie warta obejrzenia. Jest tu także fontanna poświęcona Lady Di. Można tu również podziwiać piękne fontanny oraz rzeźby. Na północy ogrodu znajduje się psi cmentarz założony przez księcia Cambridge w 1800 roku. Park otwarty jest dla zwiedzających od świtu do zmierzchu.
Hyde Park
Nazwa ta jest znana jako specyficzne forum dyskusyjne. Londyński Hyde Park to nazwa Królewskiego Parku Londyńskiego, położonego po obu stronach jeziora Serpentine na powierzchni 360 akrów, czyli 159 ha. Tereny parkowe były własnością Opactwa Westminster, ale w XVI wieku odebrano je duchownym i założono obecny park. W XIX wieku dobudowano budynki oraz przeniesiono z Pałacu Buckingham oryginalną bramę Marble Arch. Obok bramy znajduje się słynny Speaker's Corner, czyli forum dla swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa pod warunkiem nieobrażania królowej. Każdy, kto miał coś do powiedzenia mógł w tym właśnie miejscu wygłaszać swoje racje. Ten zwyczaj sprawił, że on nazwy parku wzięło się popularne okreslenie swobodnej dyskusji nieograniczonej żadnym tematem wiodącym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz